אודות גfק הלפרן

גfק הלפרן הנו המנכ"ל של המכון למילוני סינית-יפנית-קוריאנית (CJKI) ביפן. המכון, המוכר כאחד המקורות המובילים למילונים בשפות אלה ובערבית, מתמחה בבניית מסדי נתונים מילוניים לתעשיית עיבוד הלשון הטבעית. מילונאי במקצועו, הוא עסק במשך 16 שנה בעריכת המילון הקנג'י-אנגלי החדש. בתור עמית מחקר באוניברסיטת שווה ונשים (טוקיו), שימש כעורך הראשי לכמה מילוני למידה לקנג'י , שהפכו לספרי עיון סטנדרטיים.

 

גfק הלפרן, המתגורר ביפן יותר מ-40 שנה, נולד בגרמניה והתגורר בשש מדינות כולל צרפת, ברזיל, וארה"ב. כרב-לשוני נלהב המתמחה במילונאות יפנית וסינית, הוא למד ארבע עשר שפות (מתוכם הוא מדבר תשע באופן שוטף) והקדיש כמה עשורים ללמידת שפות ומילונאות. כמייסד של המועדון היפני ליידיש, הוא לימד את שפת האם שלו, יידיש, לתלמידים יפניים. השפה האהובה עליו היא פורטוגזית ברזילאית -- הוא מדבר אותה באופן שוטף ומתאר אותה "כשפת האם של אלוהים".

 

גfק הלפרן פרסם יותר מעשרים ספרים ועשרות מאמרים עממיים ואקדמיים, רובם על שיטת הכתב היפנית ועיבוד מידע סיני-יפני-קוריאני, העביר יותר מ-600 הרצאות לציבור על תרבות ולשון יפניות, והרצה כמה עשרות פעמים בכנסים בינלאומיים.

 

כתחביב, גfק הלפרן אוהב את הרכיבה על החד-אופן. הוא קידם את ענף הספורט הזה במשך כ-30 שנה כמייסד ויושב הראש רב-השנים של איחוד החד-אופן הבינלאומי. הוא גם הקים את אגודת החד-אופן היפנית. כיום, הוא מתלהב מניגון על כלי הנגינה קינה ושיפור שליטתו בסינית, באספרנטו ובערבית.